Submariner
Zrównoważone korzystanie z Zasobów Morza Bałtyckiego-Submariner
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o (PSSE) uczestniczyła w transgranicznym programie współpracy, obejmującym obszar Południowego Bałtyku. Projekt, w który Strefa była bezpośrednio zaangażowana nosi nazwę „Submariner”.
Jego głównym założeniem było wykorzystanie najnowszych zdobyczy nauki i techniki w celu rozwiązanie wielu ekologicznych problemów Morza Bałtyckiego. Ma to uchronić ten akwen wraz z państwami nadbałtyckimi, przed nieodwracalnymi skutkami wieloletnich zaniedbań. Za cel uważa się również przeciwdziałanie wyraźnym dysproporcjom w rozwoju państw leżących nad tym rejonem Bałtyku. Wprowadzanie wspólnych innowacyjnych projektów, jak również wymiana wiedzy oraz doświadczeń przy wsparciu finansowym z funduszy europejskich, ma spowodować bardzo pozytywne efekty synergii.
Do głównych zadań Strefy jako partnera należało przygotowanie i aktywna współpraca przy tworzeniu planu działania i ustalaniu kierunków rozwoju polskich regionów nadmorskich. Istotne było również budowanie doskonałych relacji ze światem biznesu i polityki, poprzez zachęcenie do inwestowania i udzielnie oficjalnego wsparcia oraz pomoc przy promocji wspólnych działań. PSSE brała udział w badaniu najbardziej zyskownych przedsięwzięć związanych z zastosowaniem najnowszych technologii morskich.
Przykładowe koncepcje projektu to:
- uprawy glonów i małży, co ma na celu doprowadzić do zmniejszenia zawartości składników odżywczych (azot i fosfor) w wodzie morskiej, zapewniając jednocześnie źródło bioenergii.
- połączenie farm wiatrowych z instalacjami do pozyskiwanie energii z fal morskich.
- wykorzystanie morskiej biotechnologii dla rozwoju nowych produktów, które mogą poprawić ogólny „stan zdrowia” regionu Morza Bałtyckiego.
Podstawowe założenia programu badawczego „Submariner”:
- Wybór najlepszych, przyszłościowych źródeł pozyskiwania zasobów odnawialnych. Zbadanie wpływu powyższych technologii na środowisko i ekonomię lokalną, wskazanie możliwych przeszkód i luk prawnych oraz ocena spektrum zastosowania wybranych metod.
- Po dokonaniu analizy i wyboru, promocja najlepszych źródeł zasobów odnawialnych oraz sposobu na ich wykorzystanie. Podkreślenie ich skuteczności i przydatności. Zaangażowanie społeczności i władz w promocję zastosowanych metod.
- Zachęcanie do użycia najlepszej technologii dla danego regionu.
- Stworzenie konkretnych planów jej implementacji w rejonie Morza Bałtyckiego i, w perspektywie stworzenie możliwości rozwoju.
- Promowanie i stymulowanie współpracy między różnymi użytkownikami najnowszych technologii. Zachęcanie do wymiany informacji, stworzenie wspólnych baz danych, ujednolicenie metod badawczych i tworzenie dwu/trzy stronnych projektów.
Lider projektu:
Partnerzy:
W Projekcie uczestniczyło 19 partnerów z następujących państw: Polski, Niemiec, Finlandii, Litwy, Estonii, Łotwy, Danii oraz Szwecji.
Działanie regionalne na stronie:
http://submariner-project.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=84&Itemid=225
W dniach 5 i 6 września 2013 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbyła się międzynarodowa konferencja projektu SUBMARINER pod patronatem Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Organizatorem konferencji był Instytut Morski w Gdańsku.
Wydarzenie zgromadziło ponad 150 uczestników - wysokiej rangi polityków, przedstawicieli firm i instytucji badawczych z całego regionu Morza Bałtyckiego zajmujących się tematyką wykorzystywania zasobów morskich. Podczas konferencji zaprezentowano SUBMARINER kompendium oraz SUBMARINER Roadmap, których przedmiotem jest analiza potencjału innowacyjnych i zrównoważonych sposobów wykorzystania zasobów Morza Bałtyckiego. Oficjalnie zainaugurowana została również działalność Sieci Współpracy SUBMARINER, która jest projektem flagowym Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego.
Jako jeden z efektów projektu powstały następujące publikacje:
Program Operacyjny współpracy transgranicznej w ramach Celu Europejska Współpraca Terytorialna finansowany był przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.
Okres realizacji: 2010r. - 2013r.
Umowa nr: *055
Kontakt: dps@strefa.gda.pl