Wydarzenie otworzyli: prof. Justyna Kucińska-Lipka, Prorektor ds. rozwoju Politechniki Gdańskiej, prof. Jacek Kropiwnicki, Prodziekan ds. rozwoju Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, Michał Szczupaczyński, Członek Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dr Andrzej Okuniewski, Pełnomocnik Rektora ds. współpracy ze szkołami, oraz Monika Downar, Kierownik Biura Karier i Absolwentów PG.
Celem Dni Strefy jest umożliwienie młodzieży i studentom zdobycia praktycznej wiedzy oraz nawiązanie kontaktów z przedstawicielami wiodących firm. W programie znalazły się warsztaty, konsultacje zawodowe, prezentacje kół naukowych, a także konkurs wiedzy o firmach z atrakcyjnymi nagrodami.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i zgromadziły łącznie 179 uczestników. Wśród proponowanych zajęć znalazły się:
- „Mam talent”, prowadzone przez Aleksandrę Szewczyk z Biura Karier PG, które odbyły się w dwóch turach i skierowane były do uczniów VIII oraz IX LO.
- „Komputerowe symulacje jako element cyfrowej transformacji przedsiębiorstwa”, przygotowane przez firmę Sohbi Craft Poland, w których uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Łączności oraz PZS nr 1 w Kościerzynie.
- „Gotowi na sukces: jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej”, poprowadzone przez Agnieszkę Pawłowską z PSSE, skierowane zarówno do uczniów, jak i studentów.
Dni Strefy stanowią również okazję do rozwijania współpracy między uczelnią, szkołami i firmami. Rozmowy z Thales DIS Polska dotyczyły projektu optymalizacji zużycia materiałów, w których uczestniczyli m.in. Julia Mamcarz, Leszek Gojka i Andrzej Suchecki z firmy oraz prof. Jacek Kropiwnicki z PG. Spotkanie z Hydromech dotyczyło organizacji praktyk, staży oraz wycieczek zawodoznawczych dla uczniów PZS nr 1 w Kościerzynie.
Podczas wydarzenia obecne były wiodące firmy współpracujące z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, takie jak: Holcim Polska, TMA Automation, Lacroix Electronics, Mondi Świecie czy Eaton Automotive Components. Uczestnicy mogli również porozmawiać z przedstawicielami PGZ Stoczni Wojennej i Crist SA, które od lat wspierają edukację młodzieży i studentów.
W wydarzeniu wzięło udział ponad 320 uczniów z 10 szkół ponadpodstawowych z województwa pomorskiego, m.in. z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku, II LO w Sopocie oraz Zespołu Szkół Architektoniczno-Projektowych w Gdańsku. Oprócz uczniów aktywnie uczestniczyli również studenci, w tym spoza Politechniki Gdańskiej, np. z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wśród atrakcji przygotowano stoiska kół naukowych Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, stanowisko Biura Karier PG i PSSE, a także Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Uczestnicy mieli możliwość indywidualnych konsultacji z doradcami zawodowymi, co pomogło wielu osobom w planowaniu dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.
XII Dni Strefy na Politechnice Gdańskiej były nie tylko platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także miejscem nawiązywania cennych kontaktów zawodowych. Atmosfera zaangażowania uczestników oraz różnorodność inicjatyw sprawiły, że wydarzenie stało się jednym z kluczowych spotkań edukacyjno-biznesowych w regionie.