• 10STY 2023

  • Kujawsko-pomorskie zyskało nowoczesne Centrum Robotów

We Włocławku została otwarta pierwsza filia Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Inicjatywa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będzie uzupełnieniem oferty edukacyjnej szkół branżowych i odpowiedzią na zapotrzebowanie zmieniającego rynku pracy.

Automatyzacja procesów produkcyjnych jest obecnie nie tyle szansą,  co koniecznością do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej na rynku. Roboty przemysłowe pojawiają się niemalże w każdej branży, czego przyczyną jest rosnący popyt na polskie produkty. Przedsiębiorstwa wykazują ogromne zainteresowanie automatyzacją procesów produkcyjnych, jednak pozostaje kwestia deficytu wykwalifikowanej kadry.

- Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wychodzi naprzeciw temu wyzwaniu realizując projekt pod nazwą Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Centrum przyniesie korzyści zarówno przedsiębiorcom, którzy zyskają dobrze wykwalifikowanych pracowników posiadających umiejętności pracy na robotach, co niewątpliwie skróci czas adaptacji oraz młodym ludziom, którym pomoże wyjść na rynek pracy z praktyczną wiedzą. Jest to szansa dla młodzieży na zdobycie ciekawego, perspektywicznego i dobrze płatnego zawodu. Mamy nadzieję, że przyczyni się też do ograniczenia migracji młodzieży z Włocławka i okolic. CPRP zostało wyposażone w urządzenia różnych producentów, aby młodzież nauczyła się różnych języków programowania – podkreśla Przemysław Sztandera Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Projekt realizowany jest we współpracy z firmą Wika Polska oraz Novol, inwestorami Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Firmy Novol oraz Wika Polska zakupiły w ramach współpracy część robotów, na których prowadzone będą zajęcia. Cieszymy się, że nasi inwestorzy chętnie angażują się w projekty przyczyniające się do zmian edukacyjnych, przez co kształtują rynek pracy pod realne potrzeby gospodarcze – dodał Prezes Sztandera.

Powstałe ośrodki dedykowane są przedsiębiorcom, uczniom szkół branżowych oraz nauczycielom praktycznej nauki zawodu, w celu podnoszenia kwalifikacji związanych z automatyką i robotyką, zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy. Program kursu, liczba godzin oraz koszt kursu ustalany jest indywidualnie i dostosowany do potrzeb grupy szkoleniowej. Zakres kursu obejmuje wprowadzenie teoretyczne, informacje o budowie robota, poruszanie robotem, programowanie, kontrolę ruchów, komunikację z osprzętem zewnętrznym, bezpieczeństwo pracy. Na zajęcia zapisać się można za pomocą kalendarza rezerwacji dostępnego na stronie internetowej strefa.gda.pl/edukacja.

W lutym br. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna otworzy w Grudziądzu kolejną filię CPRP. Filia realizowana jest we współpracy z Miastem Grudziądz, Grudziądzkim Parkiem Przemysłowym oraz Centrum Kształcenia Zawodowego w Grudziądzu.