Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 20.06.2016

Współpraca PSSE z Chinami

Wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce to kolejny krok w budowie strategicznego partnerstwa gospodarczego. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna chce odegrać w tej kwestii kluczową rolę

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna funkcjonuje już od 20 lat i dysponuje 30 podstrefami o łącznej powierzchni 2040 ha, zlokalizowanymi w czterech województwach. Stawia ją to na pierwszym miejscu wśród SSE w północnej części kraju, strategicznej dla transportu morskiego, przemysłu stoczniowego, biotechnologii i nowoczesnych technologii. 

Podstrefy PSSE oferują firmom tereny inwestycyjne dopasowane do potrzeb różnych branż - m.in. farmaceutycznej, chemicznej, papierniczej, morskiej, kosmicznej, budowlanej, elektronicznej i elektrotechnicznej, maszynowej i konstrukcji stalowych.

Pomorska SSE zarządza Gdańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym oraz Bałtyckim Portem Nowych Technologii w Gdyni. W GPNT swoją siedzibę ma Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej, mieści się tam również Polska Agencja Kosmiczna dedykowana innowacyjnym technologiom kosmicznym i satelitarnym. BPNT tworzy zaplecze dla prężnie rozwijających się stoczni i portów w Trójmieście oraz poza jego obszarem. PSSE współpracuje także z największymi uczelniami – Politechniką Gdańską, Uniwersytetem Gdańskim, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz Akademią Morską w Gdyni. W sąsiedztwie Stoczni Gdańskiej, na Wyspie Ostrów, realizuje obecnie kolejny projekt służący wzmocnieniu polskiej gospodarki – na terenie o powierzchni 23 ha ulokowane będą przedsiębiorstwa związane z branżą stoczniową.

„Jeden Pas, Jedna Droga” to strategiczny projekt logistyczny

Pomorska SSE swoimi działaniami kształtuje gospodarkę nie tylko regionów, w których działa, lecz wychodzi naprzeciw inicjatywom łączącym kraje i kontynenty. Prowadząc politykę spójną z działaniami rządu polskiego dąży do rozwoju suchego portu przeładunkowego w Białej Podlaskiej. Port, przeznaczony do współpracy polsko-chińskiej, będzie integralną częścią systemu transportowego na przecięciu dwóch ważnych szlaków komunikacyjnych – Via Carpatia, łączącego Europę Północną z basenem Morza Śródziemnego, oraz Jedwabnego Szlaku, przebiegającego z Białorusi i wkraczającego do Unii Europejskiej przez Polskę. Szlaki te połączą porty chińskie z polskimi i będą kluczowe dla rozwoju gospodarki oraz eksportu polskich produktów.

Pomorska SSE od wielu lat w ramach misji gospodarczych i wizyt studyjnych przybliża warunki funkcjonowania w Polsce przedsiębiorcom z różnych krajów. Podejmuje partnerstwa strategiczne z różnymi podmiotami w Chinach, m.in z prowincją Guangdong. Prowadzi współpracę z miastem Zhuhai, położonym w delcie Rzeki Perłowej, będącym jedną z najstarszych specjalnych stref ekonomicznych Chin. Kontakty na przestrzeni lat pomogły powiązać nicią współpracy miasto Gdynię z Zhuhai, również porty morskie obu miast. Rozszerzone w grudniu 2015 r. porozumienie z Miastem Zhuhai posłuży realizacji wspólnych projektów w ramach inicjatyw Nowego Jedwabnego Szlaku oraz partnerstwa strategicznego państw Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami w formule „16+1”. W maju br. Pomorska SSE zorganizowała misję gospodarczą do prowincji Guangdong przedsiębiorstw zrzeszonych m.in. w klastrze logistycznym. Seminaria i spotkania biznesowe w Zhuhai oraz Kantonie dedykowano budowaniu relacji mających owocować w niedalekiej przyszłości wspólnie prowadzonymi przedsięwzięciami. W dialogu od początku aktywnie uczestniczą ambasady i konsulaty generalne Rzeczpospolitej Polskiej oraz Chińskiej Republiki Ludowej.

 

Wywiad z Prezes PSSE Aleksandrą Jankowską w portalu wPolityce.pl: „Nowy Jedwabny Szlak jest szansą dla polskich przedsiębiorców”