Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 02.11.2016

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie Inkubatora Europejskiej Agencji Kosmicznej na Pomorzu

Polska Agencja Kosmiczna z siedzibą w Gdańskim Parku Naukowo - Technologicznym stara się o utworzenie w Polsce inkubatora przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency Business Incubation Centre, ESA BIC). Województwo pomorskie jest jednym z kilku regionów, które chcą wspierać wykorzystanie zaawansowanych technologii w różnych sektorach gospodarki.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, zarządzająca Gdańskim Parkiem Naukowo – Technologicznym, wraz z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, Miasta Gdańska, Black Pearls Advisory i Blue Dot Solutions, Fundacji Interizon 2 listopada br. podpisała list intencyjny w spawie utworzenia regionalnego oddziału inkubatora przedsiębiorczości ESA BIC. Celem inkubatora będzie pomoc w wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań z zakresu technologii satelitarnych na Ziemi. – Utworzenie w województwie pomorskim inkubatora przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej, może spowodować koncentrację technologii satelitarnych w Trójmieście. Uczelnie mogą na tym bardzo skorzystać. Rozwiną się technologie nawigacyjne, materiałowe i informatyczne.– mówi Andrzej Marszk, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Ulokowanie ESA BIC w Polsce pozwoli uzupełnić  modelowy program wspierania przedsiębiorstw, których działalność opiera się na technikach satelitarnych. Inkubator umożliwi także transfer technologii przy wsparciu ekspertów z ESA, a także ułatwi eksport rodzimych rozwiązań na rynki zagraniczne.