Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 03.10.2016

PIERWSZY CHIŃSKI INWESTOR W POMORSKIEJ SSE

To kolejny krok w stronę zacieśnienia współpracy polsko-chińskiej oraz budowy Nowego Jedwabnego Szlaku. Przekazane w piątek- 30 września br., zezwolenie na prowadzenie działalności firmie New Hope Poland sp. z o.o. to realna szansa na rozwój gospodarczy funkcjonującej w ramach Pomorskiej SSE podstrefy Włocławek. Inwestor z branży rolno-spożywczej planuje budowę nowoczesnej wytwórni pasz dla zwierząt hodowlanych oraz utworzenie 35 nowych miejsc pracy.

Jak podkreśla Aleksandra Jankowska - Prezes Pomorskiej SSE: „ten region długo czekał na kolejnego inwestora i bardzo się cieszę, że to właśnie tam firma New Hope rozpocznie swoją działalność. Mam nadzieję, że za dobrym przykładem pójdą inni, a chińskie inwestycje w Polsce zostaną zbilansowane eksportem naszych produktów do Państwa Środka”.

Chińska strona również nie kryła zadowolenia: „Uważam, że to dobry czas na rozpoczęcie współpracy. Polskę i Chiny łączą wyjątkowo dobre relacje. Mamy nadzieję, że nasza działalność, przełoży się na sukces obydwu stron. Czujemy tu duże wsparcie”- powiedział wicedyrektor zarządzający Hongyu Fan.

Władze PSSE w kontakty z Chinami widzą również inne możliwości, związane z budową centrum logistycznego w Białej Podlaskiej, czyli HUB-u przeładunkowego, który stanie się częścią Jedwabnego Szlaku. Obecnie trwa procedura włączenia tych terenów do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Lokalizacja ta stanowi strategicznie istotny element trasy pomiędzy portami zlokalizowanymi nad Bałtykiem ze wschodnią częścią kraju, a w konsekwencji z Chinami. PSSE w ten sposób chce zwiększyć eksport polskiej żywności i utworzyć główne centrum dla tranzytu i transportu towarów, rozwijając potencjał Polski wschodniej.