Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 25.08.2016

Odkrywamy gdyńskie stocznie - zapraszamy na niezwykłe zwiedzanie terenów BPNT w Gdyni

3 września, w sobotę w godzinach 10:00-18:00 Miasto Gdynia razem z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną sp. z o.o. zapraszają na niezwykłe wydarzenie pod nazwą  „Odkrywamy gdyńskie stocznie”, będące częścią programu świętowania 90 urodzin Gdyni.

Tego dnia wszystkie osoby zainteresowane zwiedzeniem terenów dawnej Stoczni Gdynia będą miały taką możliwość. Dla wielu osób to miejsca mityczne i kojarzone z okresem świetności gdyńskiej stoczni, ale nieodwiedzane i postrzegane jako niedostępne, tymczasem od kilku lat, między innymi za sprawą aktywności Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, teren ten przechodzi niezwykłe i imponujące przeobrażenia. Na obszarze kiedyś zajmowanym przez jedno wielkie przedsiębiorstwo, dziś realizowany jest niezwykły innowacyjny projekt pod nazwą  „Bałtycki Port Nowych Technologii”, łączący w sobie rewitalizację terenu, wspieranie lokalnej przedsiębiorczości oraz promowanie nowoczesnych technologii. Na terenie BPNT i w jego najbliższym sąsiedztwie, działają firmy zarówno z branży stoczniowej, jak również szeroko rozumianej branży morskiej,  off- shoru, hydrauliki, transportu czy recyclingu. Wszystkie one 3 września uchylą szeroko drzwi do swoich hal, magazynów, biur i obiektów. W sobotę będzie rzadka możliwość nie tylko odwiedzenia tego terenu, ale również uczestniczenia w zorganizowanym zwiedzaniu tych firm i odwiedzenia miejsc zwykle niedostępnych.

Organizatorzy przygotowali siedem tras, które prowadzą przez najciekawsze miejsca dawnej stoczni – między innymi pod największą w Europie suwnicę, do prototypowni, gdzie testowane są kosmiczne technologie, do historycznego i przebudowanego siłami PSSE budynku „Akwarium”, czy Parku Konstruktorów. Każdą z tras oprowadzać będą przewodnicy. Historię tego nierozerwalnie związanego z Gdynią miejsca opowie też wystawa zatytułowana „Czas stoczni”. Do dyspozycji zwiedzających jest też sala kinowa w budynku „Akwarium”, gdzie obejrzeć można m.in. kroniki filmowe opowiadające o czasach kiedy gdyńskie stocznie były jednym zakładem. 

Każdy wrześniowy stoczniowy odkrywca otrzyma też pamiątkową kartę zegarową stoczniowca, na której ostemplować można przejście każdą z siedmiu tras. Kartę pobrać można będzie w punkcie informacyjnym.

Zwiedzanie będzie możliwe w sobotę od godziny 10 do 18, a niezależnie od tego odbędą się także:
o godzinie 12.00 - koncert Orkiestry Promenadowej Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni
o godzinie 14.00 - koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP
o godzinie 16.00 - Jazz na dokach w wykonaniu Take It Easy Przemka Dyakowskiego.

Ponadto odbędą się pokazy sprzętu strażackiego, szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej, działać będą także strefy piknikowe. W imieniu Miasta Gdynia oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane oglądaniem nietypowych miejsc, osoby, chcące dowiedzieć się, co dzieje się na terenach postoczniowych, oraz tych, którzy w tej niezwykłej scenerii chcą miło i edukacyjnie spędzić pierwszą wrześniową sobotę.