Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 18.12.2017

47 rocznica wydarzeń grudniowych

Jak co roku delegacja Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej brała udział w obchodach wydarzeń grudniowych – masakry robotników, na przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia.  Tradycyjnie po uroczystościach PSSE ugościła uczestników śniadaniem w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii, który w latach 70 -tych był siedzibą dyrekcji stoczni. Za walkę z opresyjnym systemem podziękował członkom gdyńskiej „Solidarności” i weteranom tamtych wydarzeń Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki.

 

O godz. 6.00, 17 grudnia 2017 roku, oddziały Milicji Obywatelskiej i wojska ostrzelały tłum pracowników Stoczni im. Komuny Paryskiej. W następstwie wydarzeń w centrum Gdyni uformowano pochód z biało-czerwonymi flagami. Tragiczny bilans grudnia’70 to 45 zabitych i ponad 1160 rannych. Te czołgi, które były wysłanie przeciwko robotnikom, przeciwko wam i waszym kolegom obnażyły prawdziwe oblicze tamtego systemu. Tamten grudzień był bardzo ważnym etapem na drodze do naszej wolności – powiedział Mateusz Morawiecki.

 

Przewodniczący Rady Ministrów zapowiedział także wsparcie rewitalizacji przemysłu stoczniowego na wybrzeżu „Gdynia jest najpiękniejszym symbolem przemysłu stoczniowego i na pewno wrócą jeszcze te czasy w nowej Polsce, że będziemy mogli świętować wielkie sukcesy tego przemysłu na wybrzeżu - zapowiedział premier.

 

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, wraz z gdyńską „Solidarnością”, już po raz szósty organizowała poczęstunek dla wszystkich chcących upamiętnić ofiary tych tragicznych wydarzeń.