Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 27.10.2017

„16+1” - nowa platforma współpracy branży morskiej

Rozwój i innowacyjność transportu intermodalnego były głównymi tematami II Spotkania Ministrów Transportu, które wczoraj zakończyło się w Warszawie. Organizatorem wydarzenia było Ministerstwo Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej.

 

Dwa dni warszawski PGE Narodowy gościł  ministrów transportu krajów formatu „16 +1” czyli państw Europy Środkowej oraz Chin. Uczestnicy dzielili się doświadczeniami i pomysłami na rewitalizację transportu intermodalnego. Spora część dyskusji poświęcona była zagadnieniom transportu rzecznego i morskiego, a w szczególności działalności Sekretariatu ds. Morskich 16+1, który ma koordynować współpracę pomiędzy zainteresowanymi stronami w zakresie spraw morskich i ma stać się instrumentem wsparcia dla pozyskiwania inwestycji i partnerów i być wspólnym głosem regionu w kontaktach ze strona chińską.

 

Chiny zaproponowały krajom Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) współpracę w formule „16+1” w 2012 roku, ale dopiero w ostatnich latach następuje zintensyfikowana instytucjonalizacja tej współpracy. W Polsce zlokalizowane są aż 3 instytucje dedykowane temu formatowi : Sekretariat ds. morskich, Rada Biznesu Chiny-EŚW oraz Sekretariat ds. inwestycji. Lokalizacja Sekretariatu ds. morskich w Polsce jest doskonałą okazją do przyspieszenia rozwoju  gospodarki morskiej w Polsce. PSSE jako instytucja na co dzień będąca blisko branży morskiej, współpracująca zarówno z lokalnymi firmami, uczelniami, jak również startupami będzie miała nie tylko możliwość wspierania konkretnych projektów, ale również działając jako instytucja otoczenia biznesu wspomoże poszczególne podmioty – skomentowała dr Marta Dargas – Draganik – dyrektor Działu Międzynarodowych Relacji Gospodarczych PSSE sp. z o.o.

 

Koordynatorem współpracy państw "16+1" w obszarze morskim jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.